Dysplazja stawów – biodrowego i łokciowego

Termin ten oznacza nieprawidłowy rozwój elementów budujących dany staw. Jest to grupa chorób o podłożu genetycznym dotycząca głównie młodych rosnących psów dużych ras. Konsekwencją dysplazji w dalszej perspektywie czasowej jest choroba zwyrodnieniowa danego stawu, która w wielu przypadkach wiąże się z silnym bólem u zwierzęcia.

Diagnostyka oparta jest na wnikliwym wywiadzie, badaniu psa przytomnego w ruchu oraz w czasie odpoczynku (ocena chodu, sposobu wstawania czy kładzenia się, obserwacja długości kroku/wykroku itp. ). Metodą z wyboru służącą do diagnostyki tych schorzeń jest zdjęcie rentgenowskie (RTG) wykonywane u zwierzęcia poddanego premedykacji. W przypadku dysplazji stawów biodrowych zaleca się wykonać profilaktyczne zdjęcie już w wieku około 4-4,5 miesiąca życia psa, ponieważ jest to czas, gdy mogą zostać zauważone wczesne zmiany świadczące o chorobie. Pozwala to nam na wdrożenie już w tak młodym wieku odpowiedniego leczenia (chirurgicznego, bądź zachowawczego).

Jeżeli zwierzę ukończy 12 miesięcy, to możliwe jest wykonanie zdjęcia, które po ocenie przez uprawnionego lekarza skutkuje wpisem do rodowodu. Ocena dysplazji stawu biodrowego mieści się w zakresie od A (wolny od dysplazji ) do E (ciężka dysplazja).

Dysplazja stawów łokciowych również należy do chorób o podłożu genetycznym i dotyczy młodych psów. Obejmuje 3 odrębne schorzenia: FCP (fragmentacja wyrostka wieńcowego przyśrodkowego kości łokciowej). UAP (nieprzyrośnięty wyrostek łokciowy dodatkowy), OCD (osteochondroza kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej) .

Do objawów klinicznych należy kulawizna na kończyny piersiowe u psa dotkniętego schorzeniem, trudności ze wstawaniem czy kładzeniem się, ból przy ucisku na staw, krótkie kroki, krepitacja w stawie .

Ocena oparta jest o wynik zdjęć RTG stawu (3 projekcje na każdy staw) i obejmuje zakres od 0 (zwierzę wolne od dysplazji łokcia) do 3 (zwierzę z ciężką artrozą i obecnością zmiany pierwotnej w stawie). W ramach profilaktyki zdjęcie wykonujemy między 4 a 6 miesiącem życia. Aby uzyskać wpis do rodowodu stwierdzający stan stawów łokciowych pod kątem dysplazji pies musi mieć ukończone 12 miesięcy .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button