Diagnostyka obrazowa psów

RTG:

  • zdjęcia w kierunku dysplazji stawów (biodrowych, łokciowych)
  • diagnostyka chorób układu ruchu młodych zwierząt
  • diagnostyka zwyrodnieniowych chorób kośćca
  • zdjęcia w kierunku obecności ciał obcych
  • ustalenie liczebność miotu powyżej 45 dnia ciąży

USG:

  • jamy brzusznej
  • klatki piersiowej
  • echo serca
  • stwierdzenie i monitorowanie ciąży

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA RTG:

  • niektóre zdjęcia rentgenowskie wymagają farmakologicznego uspokojenia pacjenta, aby mogły zostać przeprowadzone prawidłowo (np. zdjęcia w kierunku dysplazji stawów biodrowych),lub jeśli pacjent nie chce współpracować. W takich sytuacjach postępujemy podobnie jak przygotowując pupila do zabiegu
  • nie podajemy pokarmu na co najmniej 12-14h przed zabiegiem
  • wodę należy odstawić na 2h przed planowanym zabiegiem
  • zaleca się wykonanie badań krwi w celu oceny ogólnego stanu zdrowia zwierzaka , w szczególności u starszych pacjentów
  • w razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym personelem

POBIERZ INFORMACJE >>

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA USG:

  • nie podajemy pokarmu na co najmniej 12-14h przed badaniem
  • na około 1h przed badaniem nie należy wychodzić z pupilem na spacer , ze względu na potrzebę wypełnienia pęcherza moczowego w trakcie badania
  • dodatkowo przed badaniem w gabinecie golimy brzuch aby badanie mogło zostać przeprowadzone prawidłowo
  • w razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym personelem

POBIERZ INFORMACJE >>

Diagnostyka obrazowa służy dokładanemu badaniu poważnych schorzeń bądź wykluczeniu ich występowania. USG pozwala na ocenienie struktur narządów wewnętrznych. Jednak sam zabieg ultrasonograficzny wymaga odpowiedniego przygotowania czworonoga.

USG jest obecnie jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez weterynarię. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologicznemu wkrótce będzie można zaobserwować kolejne jeszcze dokładniej wykonane badania.

Najczęściej przeprowadzana jest diagnostyka chorób narządów jamy miednicznej, ginekologicznych oraz jamy brzusznej. Czasami USG jest stosowane także w przypadku oczu oraz serca. Wszystko jest więc uzależnione od choroby, jaką weterynarz podejrzewa u czworonoga.

Badanie ultrasonografem wykazuje wiele bardzo ważnych informacji dotyczących stanu organów wewnętrznych. Dokładność i poprawność przeprowadzania USG są uzależnione od odpowiedniego przygotowania pupila do zaplanowanej czynności. W bardzo rzadkich sytuacjach lekarz weterynarii zgadza się na przeprowadzenie badania na nieprzygotowanym czworonogu.

Jednak zazwyczaj pupil musi zostać wcześniej odpowiednio przysposobiony. Pies  nie powinien spożywać posiłków przez 12-14 godzin, natomiast kot od 8 do 12 godzin przed wykonaniem USG. Żeby przeprowadzić precyzyjnie badanie weterynarz musi dokładnie oczyścić jelita zwierzaka z gazów. Aby to zrobić podawane są wybrane przez specjalistę leki, dzięki temu dokładniej może zbadać układ pokarmowy.

Zarówno koty, jak i psy są poddawane USG z pełnym pęcherzem moczowym. Pupil powinien ostatni raz oddać mocz 3 godziny przed wykonaniem czynności przez weterynarza. Ponadto lekarz weterynarii przed przeprowadzeniem badania goli brzuch zwierzaka. Jest to konieczne, gdyż sierść blokuje ultradźwięki. Należy pamiętać, że w razie wystąpienia ropomacicza czy urazów, ultrasonografia jest przeprowadzana bez ówczesnego przygotowania.

USG u weterynarza w Częstochowie różni się cenowo w zależności od aparatu, którym jest wykonywane oraz gabinetu. Warto jednak pamiętać, że badanie ma na celu wykluczenie bądź potwierdzenie poważnych chorób zwierzęcia.

Właściciele psów decydują się na kompleksowe badania, gdy zauważą pierwsze symptomy świadczące o poważnych problemach zdrowotnych pupila. W zależności od tego, czym się objawiają schorzenia, lekarz może zlecić różne testy. Jednym z nich jest zdjęcie rentgenowskie.

RTG psa to badanie obrazowe, które wykorzystuje promienie rentgenowskie. Ta technika jest najczęściej stosowana w celu potwierdzenia lub wykluczenia problemów układu kostnego. RTG korzysta ze zjawiska wchłaniania promieniowania rentgenowskiego przez tkanki w ciele zwierzęcia. Zdjęcie wykonywane są na bieżąco. Po kilku minutach lekarz weterynarii jest w stanie omówić je z właścicielem, wyświetlając na ekranie monitora. Dodatkowo mogą one zostać zgrane na płytę CD.

Warto pamiętać, że właściciel nie musi golić sierści swojego czworonoga przed wykonaniem RTG. Jest to wymagane tylko w przypadku badania za pomocą ultrasonografu. Wiele pupili przed testem potrzebuje premedykacji. Wówczas konieczna jest dwunasto- lub czternastogodzinna głodówka. Czworonóg może swobodnie pić wodę, jednak na 2 godziny przed badaniem powinien przestać.

Ponadto przed wykonaniem RTG lekarz przeprowadza badanie krwi, dzięki czemu może ocenić ogólny stan zdrowia psa. Jest to szczególnie zalecane w przypadku starszych zwierzaków. W niektórych sytuacjach (przy badaniu dysplazji stawu biodrowego lub gdy pupil nie współpracuje) przed zrobieniem zdjęcia rentgenowskiego czworonóg może potrzebować uspokojenia za pomocą leków. Wówczas pies jest przygotowywany do badania tak jak do operacji.

Właściciel powinien pamiętać, aby usunąć ze zwierzęcia wszelkie cieniujące elementy. Wśród nich są obroża, kolczatka, a także szelki. Warto pamiętać również o tym żeby dbać o psychikę psa. Właściciel, który potrafi umiejętnie zaopiekować się swoim czworonogiem może pomóc w przeprowadzeniu każdego badania czy zabiegu.

RTG psa Częstochowa to badania pomagające w stwierdzeniu poważnych schorzeń u czworonoga. Zdjęcie jest istotnym dowodem, który daje możliwość wykluczenia niebezpiecznych chorób.

RTG u zwierząt

Badanie rentgenowskie stosowane jest zwykle u zwierząt w diagnostyce chorób układu kostnego. Jest to jedna z podstawowych technik obrazowych, wykorzystywana w gabinetach weterynaryjnych. Szczególnie często wykorzystywana jest w diagnostyce zmian pourazowych. Jak przebiega badanie i jak przygotować do niego pupila?

Kiedy zalecane jest wykonanie zdjęcia RTG?

Przede wszystkim zdjęcia RTG wykorzystywane są w diagnozowaniu zmian w układzie oddechowym i kostno-stawowym. Wskazaniami do badania są choroby układu krążenia i układu oddechowego, a także upośledzenie układu ruchu czy objawy ze strony układu pokarmowego (brak apetytu, biegunki, wymioty). Badanie najczęściej wykonywane jest po przebyciu jakiegoś urazu.

Zdjęcia RTG powinniśmy wykonywać także w ramach profilaktyki, by zapobiec chorobom lub umożliwić wczesne ich rozpoznanie. U zwierząt w wieku średnim (koty 7-8 lat, psy 5-6 lat) badanie rentgenowskie klatki piersiowej powinniśmy wykonywać raz w roku.

Jak przygotować pupila do badania?

Z racji tego, że zdjęcia RTG często wykonywane są w narkozie, wskazana jest 12-godzinna głodówka. Oczywiście znieczulenie przed badaniem nie zawsze jest konieczne, choć wiadomo, że wymaga to dużej cierpliwości weterynarza i odpowiedniego podejścia do pacjenta. Są jednak przypadki, że podanie środków uspokajających czy znieczulających jest przymusem. Chodzi tu np. o badanie rentgenowskie w kierunku rozpoznawania dysplazji stawu biodrowego i łokciowego u psów albo badanie odcinka szyjnego kręgosłupa. Wówczas odpowiednie ułożenie psa jest warunkiem prawidłowo przeprowadzonego badania. Nie każdy zwierzak chce jednak współpracować, więc środki farmakologiczne będą konieczne.

W trakcie badania

Zdjęcie rentgenowskie powinno być wyraźne i nie „ruszone”, dlatego ważne jest prawidłowe utrzymanie zwierzęcia w czasie badania. Warto już w domu poćwiczyć układanie i przytrzymywanie psa na boku. Pamiętajmy też, że jeśli sami przyjmujemy jakieś leki lub jesteśmy w ciąży, nie będziemy mogli być obecni przy badaniu. O tym fakcie musimy poinformować weterynarza.

Chcecie zrobić swojemu pupilowi RTG? Wykonamy je w naszym gabinecie.

 

Call Now Button