Diagnostyka obrazowa kotów

RTG:

 • zdjęcia w kierunku dysplazji stawów (biodrowych, łokciowych)
 • diagnostyka chorób układu ruchu młodych zwierząt
 • diagnostyka zwyrodnieniowych chorób kośćca
 • zdjęcia w kierunku obecności ciał obcych
 • ustalenie liczebność miotu powyżej 45 dnia ciąży

USG:

 • jamy brzusznej
 • klatki piersiowej
 • echo serca
 • stwierdzenie i monitorowanie ciąży

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA RTG:

 • niektóre zdjęcia rentgenowskie wymagają farmakologicznego uspokojenia pacjenta, aby mogły zostać przeprowadzone prawidłowo (np. zdjęcia w kierunku dysplazji stawów biodrowych),lub jeśli pacjent nie chce współpracować. W takich sytuacjach postępujemy podobnie jak przygotowując pupila do zabiegu
 • nie podajemy pokarmu na co najmniej 12-14h przed zabiegiem
 • wodę należy odstawić na 2h przed planowanym zabiegiem
 • zaleca się wykonanie badań krwi w celu oceny ogólnego stanu zdrowia zwierzaka , w szczególności u starszych pacjentów
 • w razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym personelem

POBIERZ INFORMACJE >>

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA USG:

 • nie podajemy pokarmu na co najmniej 12-14h przed badaniem
 • na około 1h przed badaniem nie należy wychodzić z pupilem na spacer , ze względu na potrzebę wypełnienia pęcherza moczowego w trakcie badania
 • dodatkowo przed badaniem w gabinecie golimy brzuch aby badanie mogło zostać przeprowadzone prawidłowo
 • w razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym personelem

POBIERZ INFORMACJE >>

Diagnostyka obrazowa służy dokładanemu badaniu poważnych schorzeń bądź wykluczeniu ich występowania. USG pozwala na ocenienie struktur narządów wewnętrznych. Jednak sam zabieg ultrasonograficzny wymaga odpowiedniego przygotowania czworonoga.

USG jest obecnie jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez weterynarię. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologicznemu wkrótce będzie można zaobserwować kolejne jeszcze dokładniej wykonane badania.

Najczęściej przeprowadzana jest diagnostyka chorób narządów jamy miednicznej, ginekologicznych oraz jamy brzusznej. Czasami USG jest stosowane także w przypadku oczu oraz serca. Wszystko jest więc uzależnione od choroby, jaką weterynarz podejrzewa u czworonoga.

Badanie ultrasonografem wykazuje wiele bardzo ważnych informacji dotyczących stanu organów wewnętrznych. Dokładność i poprawność przeprowadzania USG są uzależnione od odpowiedniego przygotowania pupila do zaplanowanej czynności. W bardzo rzadkich sytuacjach lekarz weterynarii zgadza się na przeprowadzenie badania na nieprzygotowanym czworonogu.

Jednak zazwyczaj pupil musi zostać wcześniej odpowiednio przysposobiony. Pies  nie powinien spożywać posiłków przez 12-14 godzin, natomiast kot od 8 do 12 godzin przed wykonaniem USG. Żeby przeprowadzić precyzyjnie badanie weterynarz musi dokładnie oczyścić jelita zwierzaka z gazów. Aby to zrobić podawane są wybrane przez specjalistę leki, dzięki temu dokładniej może zbadać układ pokarmowy.

Zarówno koty, jak i psy są poddawane USG z pełnym pęcherzem moczowym. Pupil powinien ostatni raz oddać mocz 3 godziny przed wykonaniem czynności przez weterynarza. Ponadto lekarz weterynarii przed przeprowadzeniem badania goli brzuch zwierzaka. Jest to konieczne, gdyż sierść blokuje ultradźwięki. Należy pamiętać, że w razie wystąpienia ropomacicza czy urazów, ultrasonografia jest przeprowadzana bez ówczesnego przygotowania.

USG u weterynarza w Częstochowie różni się cenowo w zależności od aparatu, którym jest wykonywane oraz gabinetu. Warto jednak pamiętać, że badanie ma na celu wykluczenie bądź potwierdzenie poważnych chorób zwierzęcia.

Radiologia dla wielu właścicieli oznacza zło konieczne. Jednak jest to badanie, które ma za zadanie wykluczyć poważne choroby zwierzęcia. Ponadto można łatwo zdiagnozować złamania, zwichnięcia czy schorzenia płuc. Często wykonywany jest po to, aby stwierdzić bądź wykluczyć dysplazję łokciową albo biodrową.

RTG to technika, która daje możliwość zbadania wnętrza kota bez interwencji operacyjnej. Radiologia pozwala na zdiagnozowanie:

 • złamań kości,
 • zatkania jelit,
 • zwichnięć stawu,
 • poszerzenia przełyku,
 • zapalenia i obrzęku płuc,
 • nowotworów,
 • rozszerzenie żołądka,
 • obecności ciał obcych,
 • chorób serca,
 • ciąży.

Najnowocześniejsze aparaty pozwalają na wykonanie zdjęcia już w przeciągu 2 minut. To z kolei znacznie ułatwia i przyspiesza diagnostykę. Ponadto lekarz może zdjęcie zgrać na płytę bądź przesłać mailowo do właściciela albo w celach konsultacji do innego specjalisty.

Zdjęcie rentgenowskie jest robione konkretnym partiom ciała nie całemu zwierzęciu. Gdy pupil nie jest leczony w klinice, w której będzie wykonywane badanie to powinien otrzymać skierowanie od lekarza prowadzącego. Zwierzę podczas zdjęcia rentgenowskiego nie może się ruszać, dlatego potrzebny jest właściciel, który przytrzyma pupila na miejscu, gdyż w innym przypadku badanie będzie nieczytelne

Ponadto kot powinien być ułożony w określonej pozycji. Każde wahnięcie może spowodować, że badanie będzie nieprawidłowo przeprowadzone. W przypadku, gdy czworonóg jest ruchliwy albo musi zostać ułożony w niekomfortowej pozycji lekarz weterynarii może go farmakologicznie uspokoić.

Kot musi zjawić się na badaniu na czczo. Głodówka powinna być zachowana przez przynajmniej 12 godzin. Pupil ostatni raz wodę może spożyć na 2 godziny przed wykonaniem badania. Warto też zadbać o to, aby zwierzę miało silne poczucie bezpieczeństwa, dzięki temu łatwiej będzie przeprowadzić testy.

RTG kota Częstochowa jest badaniem, którego głównym zadaniem jest wykluczenia poważnych chorób dotykających czworonogi. Ponadto służy ono diagnozowaniu ewentualnych zaburzeń w budowie zwierzęcia.

Badanie USG – jak przygotować kota?

Badanie jamy brzusznej przy pomocy USG to najlepszy sposób, by ocenić stan narządów wewnętrznych naszego pupila. Przede wszystkim ultrasonografy są nieinwazyjne, dlatego można wielokrotnie wykonywać badania. Pozwalają na wykrywanie zmian patologicznych, jak i monitorowanie ciąży. Jednak by umożliwić weterynarzowi dokładne wykonanie badania, musimy odpowiednio przygotować do niego naszego kota.

Przyjmowanie pokarmów przed badaniem

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nasz kot nie powinien nic jeść na 8-12 godzin przed wizytą. Badanie jamy brzusznej może być niedokładne, jeśli jelita będą wypełnione treścią pokarmową oraz gazami. Masy, które zalegają w jelitach czasami uniemożliwiają dostrzeżenie istotnych zmian diagnostycznych. Większość weterynarzy zaleca więc także, by zwierzakowi podać leki, które ułatwią pozbycie się gazu z jelit, np. espumisan. W przypadku kotów 1 dawka espumisanu to 1 kapsułka. Jeśli mamy taką możliwość, podajmy kotu 2 dawki leku – na dobę oraz na 2 godziny przed badaniem. Oczywiście najlepiej skonsultować to z naszym weterynarzem, bo może się okazać, że tabletki nie będą konieczne.

Pojenie oraz oddawanie moczu

Koty poimy tak jak zwykle. Szczegółowe badanie jamy brzusznej wymaga jednak, by kot miał pełny pęcherz moczowy, dlatego też ważne jest, by kociak nie oddawał moczu na 3-4 godziny przed badaniem. Czasami trudno o to zadbać, dlatego najlepiej schować kotu kuwetę na ten czas i pod żadnym pozorem nie wypuszczać go na dwór.

Golenie kota

Badanie USG trudno wykonać, jeśli zwierzak ma dużo sierści na brzuchu. Sierść stanowi bowiem barierę dla ultradźwięków. Zalecamy więc, by przed badaniem ogolić kotu brzuch.

Czy znieczulenie jest konieczne?

Oczywiście wszystko zależy od konkretnego zwierzaka. Na ogół znieczulenie nie jest konieczne. Nawet przy kotach, które nie chcą współpracować wystarczy dobry chwyt za kark, trzymanie łapek i 3 osoby do pomocy. Bywają jednak zwierzęta agresywne i nerwowe, w przypadku których stosowane jest lekkie znieczulenie.

Jeśli nie wiecie, gdzie w Częstochowie można zrobić USG kota, zapraszamy do naszej placówki.

RTG u zwierząt

Badanie rentgenowskie stosowane jest zwykle u zwierząt w diagnostyce chorób układu kostnego. Jest to jedna z podstawowych technik obrazowych, wykorzystywana w gabinetach weterynaryjnych. Szczególnie często wykorzystywana jest w diagnostyce zmian pourazowych. Jak przebiega badanie i jak przygotować do niego pupila?

Kiedy zalecane jest wykonanie zdjęcia RTG?

Przede wszystkim zdjęcia RTG wykorzystywane są w diagnozowaniu zmian w układzie oddechowym i kostno-stawowym. Wskazaniami do badania są choroby układu krążenia i układu oddechowego, a także upośledzenie układu ruchu czy objawy ze strony układu pokarmowego (brak apetytu, biegunki, wymioty). Badanie najczęściej wykonywane jest po przebyciu jakiegoś urazu.

Zdjęcia RTG powinniśmy wykonywać także w ramach profilaktyki, by zapobiec chorobom lub umożliwić wczesne ich rozpoznanie. U zwierząt w wieku średnim (koty 7-8 lat, psy 5-6 lat) badanie rentgenowskie klatki piersiowej powinniśmy wykonywać raz w roku.

Jak przygotować pupila do badania?

Z racji tego, że zdjęcia RTG często wykonywane są w narkozie, wskazana jest 12-godzinna głodówka. Oczywiście znieczulenie przed badaniem nie zawsze jest konieczne, choć wiadomo, że wymaga to dużej cierpliwości weterynarza i odpowiedniego podejścia do pacjenta. Są jednak przypadki, że podanie środków uspokajających czy znieczulających jest przymusem. Chodzi tu np. o badanie rentgenowskie w kierunku rozpoznawania dysplazji stawu biodrowego i łokciowego u psów albo badanie odcinka szyjnego kręgosłupa. Wówczas odpowiednie ułożenie psa jest warunkiem prawidłowo przeprowadzonego badania. Nie każdy zwierzak chce jednak współpracować, więc środki farmakologiczne będą konieczne.

W trakcie badania

Zdjęcie rentgenowskie powinno być wyraźne i nie „ruszone”, dlatego ważne jest prawidłowe utrzymanie zwierzęcia w czasie badania. Warto już w domu poćwiczyć układanie i przytrzymywanie psa na boku. Pamiętajmy też, że jeśli sami przyjmujemy jakieś leki lub jesteśmy w ciąży, nie będziemy mogli być obecni przy badaniu. O tym fakcie musimy poinformować weterynarza.

Chcecie zrobić swojemu pupilowi RTG? Wykonamy je w naszym gabinecie.

Call Now Button