Profilaktyka

Program profilaktyki chorób zakaźnych i profilaktyki przeciwpasożytniczej u szczeniąt:

  • pierwszą czynnością profilaktyczną u szczenięcia jest odrobaczanie , wykonujemy je w 3 tygodniu życia psa
  • następne odrobaczania wykonujemy w odstępach 3-4 tygodniowych , aż do wieku 6 miesięcy, po tym okresie zaleca się odrobaczanie co 3 miesiące
  • program szczepień uzależniony jest od zagrożeń ze strony środowiska i może się nieznacznie różnić u poszczególnych pacjentów
  • pierwsze szczepienie szczeniaka przeciw nosówce oraz parwowirozie wykonujemy w 6-8 tyg.
  • następnie w 10-12 tyg. kolejna dawka przypominająca zawieraj dodatkowo wirus zakaźnego zapalenia wątroby psów, kaszlu kennelowego oraz wirus parainfluenzy
  • ostatnia 3 dawka przypominająca taka sama jak druga może dodatkowo chronić przeciwko leptospirozie
  • szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonujemy pomiędzy 3 a 4 miesiącem życia szczeniaka
  • od 8 tygodnia życia rozpoczynamy profilaktykę przeciw pchłom i kleszczom

POBIERZ INFORMACJE >>

Szczepienie i odrobaczanie kota – czy jest potrzebne?

Każdy właściciel kociaka powinien wiedzieć, co zrobić, by jak najlepiej zadbać o jego zdrowie. Wiele osób w ogóle nie szczepi kotów, bo przecież przepisy tego nie wymagają. Jednak warto wiedzieć, że szczepienia pozwolą nam uchronić naszych milusińskich przed wieloma chorobami. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza właściciele kotów wychodzących. Na co warto szczepić kota?

Odrobaczanie

Wielu właścicielom kotów wydaje się, że kota odrobaczyć trzeba tylko raz, bo później nie ma takiej potrzeby, zwłaszcza jeśli kot przebywa cały czas w domu. Oczywiście takie stwierdzenie jest błędem. Młode koty są szczególnie narażone na różne zakażenia pasożytami, dlatego też ich odrobaczanie powinno odbywać się regularnie. Pierwsza dawka przewidziana jest mniej więcej, gdy kot ukończy trzeci tydzień życia. Kolejne odrobaczenia powinno się przeprowadzać w odstępach trzytygodniowych. Później, po ukończeniu 6 miesiąca życia, co 3 miesiące – zwłaszcza, jeśli nasz kot jest wychodzący. Oczywiście nie oznacza to, że koty nie są narażone na zakażenia w domu. Wystarczy, że przyniesiemy jakieś larwy czy bakterie do domu – na butach czy ubraniach.

Dlaczego odrobaczanie jest tak ważne? Zakażenie pasożytami może być przyczyną wielu poważnych chorób, a także zaburzeń neurologicznych lub problemów jelitowych.

POBIERZ INFORMACJE >>

Pierwsze szczepienie

Co prawda w Polsce właściciele kotów nie mają obowiązku szczepienia kota, ale warto o to zadbać, by zabezpieczyć kota przed chorobami zakaźnymi. Jakie szczepionki i w jakich ilościach będą potrzebne naszemu zwierzakowi? To już zależy od jego trybu życia oraz od środowiska, w jakim przebywa. Jednak bez względu na to, czy nasz kot przebywa w domu czy na dworze, powinniśmy zaszczepić go przeciwko szczególnie groźnym chorobom, takim jak panleukopenia oraz tzw. „kociemu katarowi” (hesperwiroza oraz kalciwiroza). Patogeny tych chorób mogą zostać przeniesione np. na butach, dlatego nawet domowe koty mogą się zarazić.

Pierwsze szczepienie u kota wykonuje się ok. 8 tygodnia życia, a drugie ok. 11-13 tygodnia. Kolejne szczepienia uzależnione są od konkretnego trybu życia kociaka. Pupile „domowe” można szczepić co 2-3 lata. Koty wychodzące – raz na rok.

Odrobaczanie i pierwsze szczepienie szczeniaków

Z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę, że kupno czy adopcja szczeniaka wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale również i z obowiązkami. Już w pierwszych tygodniach życia szczeniak musi zostać odrobaczony, a następnie zaszczepiony. Kiedy udać się na odrobaczenie i szczepienie?

Odrobaczanie

Szczenięta powinny zostać odrobaczone już w 3. i 5. tygodniu życia. Dlaczego tak wcześnie? Ponieważ są one narażone na zakażenie larwami przez łożysko matki jeszcze w życiu płodowym. Po urodzeniu szczeniak może zarazić się robakami, jedząc jakieś resztki z ziemi. Również owady przenoszące wirusy mogą być przyczyną zakażenia.

Do ukończenia szóstego miesiąca życia szczeniak powinien być odrobaczany co miesiąc. W wieku dorosłym okres ten wydłuża się do pół roku. Pamiętajmy również, że pies musi być odrobaczony przed pierwszym szczepieniem, gdyż pies musi być pozbawiony pasożytów i całkowicie zdrowy.

Szczepienia

Podstawowym i obowiązkowym szczepieniem, jest oczywiście szczepienie przeciwko wściekliźnie. Teoretycznie szczenięta mogą być już szczepione, kiedy ukończą drugi miesiąc życia. Według polskiego prawa właściciel psa, który ukończył 3 miesiąc życia, musi stawić się ze szczeniakiem na szczepienie w ciągu 30 dni. Jeśli nie spełnimy tego obowiązku, możemy zostać ukarani mandatem do 500 złotych. Dodatkowo, jeśli nasz pies kogoś pogryzie, a nie został zaszczepiony, możemy odpowiedzieć za to przed sądem. Kolejne szczepienia przeciwko wściekliźnie powinny powtarzać się co roku.

Oczywiście są również dodatkowe, nieobowiązkowe szczepienia, które jednak warto wykonać. W 6. lub 7. tygodniu życia można zaszczepić psa przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak nosówka i parwowiroza. Kolejne szczepienie przypada mniej więcej na 10 tydzień życia psa – chroni ono wówczas nie tylko przed parwowirozą i nosówką, ale także przed wirusowym zapaleniem wątroby i kaszlem kenelowym. Około 14 tygodnia życia powtarza się powyższe szczepienie.

Jeśli interesuje Was dobra przychodnia weterynaryjna w Częstochowie, skontaktujcie się z nami, by umówić się na szczepienie Waszego psiaka.

PROFILAKTYKA U KOTÓW DOROSŁYCH >>

PROFILAKTYKA U PSÓW DOROSŁYCH >>

Call Now Button