Znakowanie mikroczipem oraz zakładanie paszportu

Wyjazd państwa psa, kota czy fretki za granicę, jest regulowany przepisami prawa. Warunkiem koniecznym jest posiadanie przez pupila ważnego paszportu. Istotna jest kolejność czynności przed wyjazdem zwierzaka za granicę. Mianowicie najpierw musi zostać zaczipowany, a dopiero następnie poddany szczepieniu przeciwko wściekliźnie, z wpisem do paszportu. Dodatkowo jeśli jest to pierwsze szczepienie, musi upłynąć 21 dni, aby stało się ważne i pozwalało na przekroczenie granicy. Zanim wybiorą się państwo ze swoim pupilem w podróż, zalecamy zapoznać się z przepisami odnośnie przemieszczania zwierząt towarzyszących, obowiązującymi w kraju docelowym, ponieważ mogą istnieć dodatkowe wymagania (profilaktyka przeciwrobacza, badania kliniczne itp.).

POBIERZ INFORMACJE >>

Wyjazd z kotem za granicę – o czym musimy pamiętać?

Tak naprawdę mało osób wie, jakie warunki muszą zostać spełnione, by wyjechać z pupilem za granicę. Póki nie przyjdzie nam organizować takiej wycieczki, w ogóle się tym nie interesujemy. Warto jednak zawczasu dowiedzieć się, jak wyglądają formalności dotyczące podróży z kotami. Nie każdy przecież może sobie pozwolić na podrzucenie kota sąsiadce czy znajomemu.

Po pierwsze – paszport

Jeśli zamierzacie wyjechać za granicę, będziecie musieli obowiązkowo wyrobić paszport dla kota. Zwykle zajmują się tym kliniki weterynaryjne, jednak nie wszędzie znajdziecie klinikę, która świadczy tego typu usługi. Na szczęście u nas jest taka możliwość. Koszt paszportu to zwykle ok. 50 zł. Pamiętajcie jednak, że to jedynie cena samego dokumentu – bez wymaganych badań. Ale o tym później.

Paszport naszego pupila wymagany jest zawsze, nawet w krajach Unii Europejskiej, gdzie ludzie zwolnieni są z obowiązku jego posiadania. Jeśli nie wiecie, gdzie wyrobić paszport dla kota w Częstochowie, zapraszamy do nas.

Po drugie – chip

Podobnie jak paszport, również wyrobienie chipu kosztuje w granicach 50 zł. Chip jest konieczny do wyrobienia paszportu. Najlepiej, by spełniał on normy ISO. W przeciwnym razie, gdy nasz kot będzie posiadał niestandardowy chip, przy przekraczaniu granicy celnik może wymagać od nas własnego czytnika.

Po trzecie i najważniejsze – aktualne szczepienia

Najważniejsze są oczywiście szczepienia przeciwko wściekliźnie. Mimo że w Polsce nie ma obowiązku takich szczepień dla kotów, jeśli zamierzamy wyjechać za granicę, musimy je wykonać. Szczepienie, które ma być wpisane do paszportu będzie ważne tylko wtedy, jeśli zostanie wykonane już po zaczipowaniu zwierzaka. Pamiętajmy również, że jeśli kot jest szczepiony po raz pierwszy, szczepienie jest ważne dopiero po upływie 21 dni. Nie zostawiajmy więc wszystkiego na ostatnią chwilę, bo okaże się, że kot nie będzie mógł wyruszyć z nami w podróż.

Warto też przed wyjazdem sprawdzić, jakie są wymagania kraju, do którego zamierzamy jechać, odnośnie szczepień i procedur medycznych. Może się bowiem okazać, że będzie konieczne też odrobaczenie kota czy zabezpieczenie go przed pchłami.

Paszport dla psa

Ustaliliśmy już, że paszport to podstawa do odbycia wspólnej podróży z psem. Podczas jego wyrobienia, nadaje się zwierzakowi indywidualny numer do późniejszej identyfikacji. Dodatkowo konieczne jest zastosowanie chipa z tymże numerem. Chociaż to brzmi dość boleśnie, chipowanie jest praktycznie nieodczuwalne – podobne do przebicia uszu. Czasami psy z hodowli posiadają specjalne oznaczenia na uszach. Wówczas chip nie jest konieczny. Po załatwieniu wszystkich formalności, psiak dostaje własny paszport, dzięki któremu może z Tobą podróżować, gdzie tylko poniesie Was fantazja i możliwości przewoźników międzynarodowych.

Call Now Button