Szczepienia u psów i kotów

Pies powinien być zaszczepiony przeciwko wirusowym i ewentualnie bakteryjnym (leptospioza) chorobom zakaźnym po osiągnięciu wieku 6-8 tygodni (nosówka, parwowiroza), następnie w wieku 10-12 oraz 14-16 tygodni kolejne 2 szczepienia (nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, kaszel kenelowy, parainfluenza, leptospiroza).

Wścieklizna jest chorobą zwalczaną z urzędu, w związku z tym właściciel ma obowiązek zaszczepić psa w ciągu miesiąca od ukończenia 12 tygodnia życia psa (pomiędzy 3 a 4 miesiącem życia).

U kotów pierwsze szczepienie odbywa się zazwyczaj w 8-9 tygodniu życia (panleukopenia, kaliciwiroza, herpeswiroza), następnie doszczepiamy po 4 tygodniach w wieku 12-14 tygodni.

Wścieklizna u kotów nie jest zwalczana z urzędu, dlatego szczepienie nie jest w tym przypadku obowiązkowe. Niemniej koty narażone są w równym stopniu jak psy na zakażenie, więc zalecamy szczepienie kotów powyżej 16 tygodnia życia.

Jakie mogą być niepożądane reakcje poszczepienne?

W miejscu iniekcji może sporadycznie pojawić się niewielki guzek lub obrzęk, który po niedługim czasie zanika samoczynnie. Ponadto sporadycznie u niektórych zwierząt zaobserwować można reakcję nadwrażliwości w formie świądu czy przejściowego zaczerwienienia skóry. Niekiedy może wystąpić również silna reakcja uczuleniowa – anafilaktyczna objawiająca się problemami z oddychaniem (obrzęk oraz skurcz mięśni górnych dróg oddechowych), wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button