Problemy stomatologiczne

Zarówno psy, jak i koty od początku swojego życia narażone są na występowanie problemów jamy ustnej. Część z tych problemów jest wrodzona, inne należą do wad nabytych w okresie wzrostu zwierzęcia, jeszcze inne do wad i chorób wynikających z braku pielęgnacji, wypadków losowych, chorób autoimmunolgicznych czy nowotworowych.

Bardzo ważna w codziennym życiu naszego pupila jest profilaktyka i pielęgnacja jamy ustnej i uzębienia. Wszelkie zauważone nieprawidłowości powinny zostać zgłoszone lekarzowi prowadzącemu, aby można było wdrożyć odpowiednie zalecenia co do profilaktyki czy leczenia.

Szczeniak posiada 28 zębów mlecznych, kociak 26. Pierwsze zęby mleczne u psa czy kota pojawiają się około 3, tygodnia życia, i wyżynają się aż do 6. miesiąca życia. Po tym czasie szczególnie u ras małych i typu toy warto przebadać zwierzaka pod kątem wystąpienia zębów mlecznych przetrwałych. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie usunięte w porę zęby przetrwałe mogą spowodować wtórne wady zgryzu u dorosłego psa. U kotów przetrwałe uzębienie mleczne zdarza się sporadycznie.

W ciągu życia psa czy kota najczęstszym problemem z jakim spotykamy się w codziennej praktyce jest kamień nazębny. Jeżeli już dojdzie do jego nagromadzenia należy usunąć go przy pomocy skalingu ultradźwiękowego w premedykacji lub znieczuleniu ogólnym. Aby zapobiec gromadzeniu się osadu na zębach, a w konsekwencji również i kamienia, należy dbać o codzienną higienę jamy ustnej u pupila, stosując preparaty do tego przeznaczone (pasty, płynu do higieny, sproszkowane preparaty dodawane do wody lub karmy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button