Problemy stomatologiczne

Zarówno psy, jak i koty od początku swojego życia narażone są na występowanie problemów jamy ustnej. Część z tych problemów jest wrodzona, inne należą do wad nabytych w okresie wzrostu zwierzęcia, jeszcze inne do wad i chorób wynikających z braku pielęgnacji, wypadków losowych, chorób autoimmunolgicznych czy nowotworowych.

Bardzo ważna w codziennym życiu naszego pupila jest profilaktyka i pielęgnacja jamy ustnej i uzębienia. Wszelkie zauważone nieprawidłowości powinny zostać zgłoszone lekarzowi prowadzącemu, aby można było wdrożyć odpowiednie zalecenia co do profilaktyki czy leczenia.

Szczeniak posiada 28 zębów mlecznych, kociak 26. Pierwsze zęby mleczne u psa czy kota pojawiają się około 3, tygodnia życia, i wyżynają się aż do 6. miesiąca życia. Po tym czasie szczególnie u ras małych i typu toy warto przebadać zwierzaka pod kątem wystąpienia zębów mlecznych przetrwałych. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie usunięte w porę zęby przetrwałe mogą spowodować wtórne wady zgryzu u dorosłego psa. U kotów przetrwałe uzębienie mleczne zdarza się sporadycznie.

W ciągu życia psa czy kota najczęstszym problemem z jakim spotykamy się w codziennej praktyce jest kamień nazębny. Jeżeli już dojdzie do jego nagromadzenia należy usunąć go przy pomocy skalingu ultradźwiękowego w premedykacji lub znieczuleniu ogólnym. Aby zapobiec gromadzeniu się osadu na zębach, a w konsekwencji również i kamienia, należy dbać o codzienną higienę jamy ustnej u pupila, stosując preparaty do tego przeznaczone (pasty, płynu do higieny, sproszkowane preparaty dodawane do wody lub karmy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button