Diagnostyka laboratoryjna

  • badanie morfologiczne krwi wykonywane na miejscu
  • badania biochemiczne krwi wykonywane na miejscu
  • badania mikroskopowe zeskrobin skóry i zmian skórnych
  • wymazy pochwowe

Po wcześniejszym umówieniu wizyty:

  • szybkie testy diagnostyczne chorób wirusowych (FIV, FELV, CPV)
  • szybkie testy diagnostyczne chorób odkleszczowych (BORRELIA, ANAPLASMA, EHRLICHIA)
  • szybkie testy do diagnostyki zapalenia trzustki

Badania krwi u psa

Podobnie jak u ludzi, również u psów warto raz na jakiś czas robić badania profilaktyczne. Niestety badania okresowe krwi czy moczu wciąż są mało popularne. Weterynarz to w wielu przypadkach ostateczność. Kiedy już pies wykazuje objawy jakiejś choroby, dopiero wówczas wybieramy się z nim do lekarza. Jeśli jednak nie zauważamy żadnych odchyleń od normy, a nasz psiak wygląda zdrowo, nie czujemy potrzeby, by robić jakiekolwiek badania. A jednak w wielu wypadkach takie podejście może nas zgubić.

Kiedy udać się na badania krwi?

Reguła jest taka, że nie powinniśmy bagatelizować jakichkolwiek niepokojących zachowań u psa. Nieco mniejszy apetyt, nieco większe pragnienie czy smutniejszy wyraz pyska zwykle tłumaczymy sobie innymi przyczynami. Bo gorąco na dworze, bo nas nie było cały dzień, to pies posmutniał. A nawet takie objawy mogą zwiastować poważniejsze choroby. Dlatego warto wówczas udać się na badanie krwi.

Kontrolne badania powinny być również wykonywane przynajmniej raz w roku w przypadku psów powyżej 8 roku życia. Nawet jeśli nasz pies jest zdrowy i nic mu nie dolega, warto wybrać się na morfologię krwi, ponieważ właśnie w tym wieku zaczynają się problemy zdrowotne u naszych pupili. Oczywiście starzenie się psa zależy od rasy. Na ogół jednak duże psy starzeją się już po 6 roku życia, średnie po 8, a małe po 9. Jeśli szukacie przychodni weterynaryjnej, w której będziecie mogli wykonać badania krwi psa w Częstochowie, zajrzyjcie do nas.

Niepokojące objawy – jakich chorób możemy się spodziewać?

Apatia u psów to najczęstszy objaw różnych chorób. Pies jest wówczas otępiały, dużo śpi, jest niechętny do wychodzenia na dwór i wszelkich zabaw. I choć mogłoby się nam wydawać, że pies zachowuje się tak ze starości, tak naprawdę możemy mieć do czynienia z poważniejszymi dolegliwościami. Możemy tu wymienić chociażby  zaburzenia endokrynologiczne, bóle głowy i gorączkę czy choroby wątroby, nerek, ośrodkowego układu nerwowego lub trzustki.

Spadek apetytu może się wiązać z kolei z cukrzycą, niedoczynnością tarczycy lub nadczynnością kory nadnerczy (zespół Cushinga). Jeśli mamy do czynienia ze zwiększonym pragnieniem u psa czy większą ilością wydalanego moczu, może to być np. choroba nerek, zakażenie górnych dróg moczowych czy choroby wątroby.

Bez względu na to, z jakimi objawami mamy do czynienia, wizyta u weterynarza w wielu wypadkach może okazać się jedynym rozwiązaniem.

Badania krwi u kota

O badaniach krwi naszych pupili często zapominamy, a dzięki nim można dostrzec przyczynę wielu problemów zdrowotnych. Badanie krwi kota w Częstochowie wykonujemy profilaktycznie oraz podczas leczenia czy też poszukiwania przyczyny choroby lub jakiejś dolegliwości.

Co powinniśmy wiedzieć o badaniu krwi?

Złożone jest niejako z dwóch etapów. Mowa tu mianowicie o morfologii krwi oraz tak zwanej biochemii. Morfologia, podobnie jak u człowieka, pozwala zorientować się ile we krwi kota jest białych oraz czerwonych krwinek, a także płytek krwi. Ponadto wykonywane są, podczas badania, parametry z rozmazu. Z kolei dzięki badaniu biochemicznemu dowiemy się, jak funkcjonują poszczególne narządu naszego kota, w tym przede wszystkim wątroba czy nerki. Nasi specjaliści po wykonanym badaniu krwi opiszą wynik i wskażą te parametry, które są poniżej lub powyżej normy, a to w dalszym etapie leczenia pomoże zdiagnozować chorobę i poszukać jej przyczyn. Jednak warto zawsze zwrócić uwagę na to czy nasz kot należy do młodych zwierząt, czy starszych, ponieważ w zależności od wieku kota normy w badaniu krwi są nieco odmienne.

Co mogą nam powiedzieć badania krwi kota?

Bardzo wiele. Na podstawie badań można wcześnie wykryć nowotwory, wszelkie schorzenia wątroby, niewydolność układu krążenia, problemy związane z dietą kota, głodzeniem, a także różnego typu zatrucia. Niemniej badania krwi mogą powiedzieć o niemalże wszystkich problemach zdrowotnych kota – m.in. dotyczących tarczycy i przysadki, produkujących hormony, trzustki, jelit oraz cukrzycy. Badania krwi wskażą także podwyższone parametry, jeśli kot jest w okresie ciąży i później karmienia.

Zapraszamy do naszego gabinetu wszystkich posiadaczy kotów zarówno na badania profilaktyczne, jak i podczas choroby. Zadbamy o to, by Wasz pupil czuł się u nas dobrze i bezpiecznie. Badanie krwi wykonujemy w warunkach sterylnych, ale przyjaznych zwierzęciu i jego właścicielowi. Staramy się jak najdokładniej interpretować wyniki badań tak, by wykluczyć pomyłkę i błędy w odczytaniu wyników.

Call Now Button